Tak ako sa nevie, kto je tvorcom ľudových piesní, ani ľudové zvyky a obyčaje nemajú zachované mená svojich autorov. Rodil ich život, ľudia, ktorí v nich hľadali zabudnutie, kúsok zábavy, krátky oddych od ťažkej každodennej práce. A stavanie májov sa radilo medzi ne.
Podľa etnológov sa máje na našom území stavali hneď počas niekoľkých dátumov. Okrem 1. mája, aj na Turíce a na Jána, kedy sa pálili aj jánske vatry.
Samotný máj je pôvodne mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový, ktorý mal symbolický význam a bol výrazom prírodného mýtu v boji zimy s jarou, smrti so životom; symbol na jar sa obnovujúcej prírody. Takmer u všetkých národov bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari alebo leta v slávnostnom sprievode po dedine za spevu starodávnych obradných piesní ospevujúcich tvorivú silu prírody a pri tanci prejavujúcom radosť z víťazstva jari na zimou. Často sa máje rozlične ozdobovali, najmä pestrými stužkami, farebnými papiermi a podobne.
Prvá zmienka o májoch pochádza z roku 1255 z Nemecka. V meste Achene na 1. mája, Turíce a sviatok svätého Jána stavali obyvatelia máje pred domami bohatých mešťanov, neskôr sa tradícia rozvinula o stavanie stromčekov pred domom obdivovaného dievčaťa. V 15. storočí bolo postavenie mája znakom vážneho záujmu o dievča.
Dnes sa máje stavajú najmä spoločné - na námestiach dedín či miest. Spoločný máj tak symbolizuje zdravie pre všetky dievčatá a ženy obce a oslavuje zdravie a vitalitu nositeliek života. So stavaním májov sa dodnes spájajú aj následné zábavy - majálesy - ktoré sa uskutočnili po stavaní mája.
Zaujímavé je, že o mesiaci máji sa hovorilo ako o mesiaci lásky, a predsa sa v máji skoro žiadna svadba nekonala. Možno sa mladí báli pranostiky: „Manželstvo v máji – hneď na máry.“
Jeden z takýchto krásnych májov zdobí aj okolie našej školy. Hoci nám počasie neprialo, miestnemu hasičskému zboru sa podarilo postaviť tento máj a my sa im chceme za ich ochotu a pomoc poďakovať. Dážď nás zahnal do priestorov školy, kde sa naše deti naučili klobúkový tanec, v ktorom si precvičili svoju šikovnosť a obratnosť pri zvukoch ľudovej hudby. Fotoalbum
Júlia Janíková