Konzultačné rodičovské združenie sa uskutoční v utorok 5. 11. 2019 od 13:30 do 17:00. Tešíme sa na vašu účasť.
Testovanie 5
4. 11. 2019Vážení rodičia žiakov 5. ročníka, dňa 20. novembra 2019 (v stredu) sa uskutoční celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka T5 - 2019 z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra. Testovania papierovou formou sa zúčastnia všetci žiaci 5. ročníka ZŠ, vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, okrem žiakov vzdelávaných podľa vzdelávacích programov pre žiakov s mentálnym postihnutím.
Základné informácie o Testovaní 5
Špecifikácia testu zo slovenského jazyka a literatúry 2019
Špecifikácia testu z matematiky 2019
Ukážka minuloročných testov:
Test zo slovenského jazyka 2018 (správne odpovede)
Test z matematiky 2018 (správne odpovede)
Gašparko a radca z pekla
22. 10. 2019Vedeli ste, že bábky javajky pochádzajú z ostrova Jáva? Že verklík, alebo flašinet, je hudobný nástroj, ktorý sa rozozvučí točením kľuky, ktorá rozhýbe valček s ostňami alebo zvončeky s kladivkami? Že Anton Anderle je legendou slovenského ľudového bábkarstva? Že bábkové divadlo na Slovensku je zapísané do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO? Tak toto všetko sa dozvedeli naši štvrtáci. A nielen to. Po bábkovom predstavení Gašparko a radca z pekla sa na chvíľu stali bábkohercami, ktorí si vyskúšali, ako sa pracuje s bábkami – marionetami, a to všetko vďaka bábkovému divadlu DIVADLO POD BALKÓNOM z Banskej Bystrice. Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie bábkové predstavenie.
Miriam Szabová
Vyhodnotenie jesenného zberu papiera
21. 10. 2019Od 1.10. – 11.10. 2019 prebiehal na našej škole jesenný zber papiera. Zapojili sa doň takmer všetky triedy a spoločne sa podarilo vyzbierať 4603,67 kg. Poďakovanie patrí všetkým žiakom, ktorí sa do zberu zapojili a tak pomáhajú chrániť stromy. Za aktívnu pomoc a organizáciu ďakujeme žiakom 8.A triedy.
Exkurzia Gánovce
16. 10. 2019Dňa 8. 10. 2019 sme sa žiaci ôsmeho a siedmeho ročníka zúčastnili exkurzie v Poprade – Gánovciach, kde sme pricestovali vlakom. Od stanice sme smerovali do Národného parku v Gánovciach. Tam nás už čakal pán sprievodca. Veľmi podrobne a veľmi zaujímavo nám porozprával históriu, ako sa tam našli pozostatky mozgu neandertálca.
Po obhliadke chráneného náleziska sme sa presunuli na ďalšie zaujímavé miesto v Gánovciach, na meteorologickú stanicu.
Cestou sme obzerali nádhernú panorámu už zasnežených končiarov Vysokých Tatier. Odborný výklad práce meteorologickej stanice bol ukončený vypusteným sondy, ktorá pri lete do 36 kilometrov vysiela rôzne merania.
Domov sme sa síce vracali unavení, ale obohatení o množstvo zaujímavých informácií a zážitkov.
Nicol a Jessica, žiačky z 8. A
17
Oznam školskej knižnice
2. 10. 2019Milí žiaci,
srdečne Vás pozývame do školskej knižnice, v ktorej si okrem literatúry na povinné čítanie v rámci slovenského jazyka a literatúry môžete požičať aj mnohé nové knižné tituly.
Nové alebo darované knihy určite spríjemnia Vaše voľné chvíle, preto neváhajte a príďte do školskej knižnice počas jej otváracích hodín:
Pondelok: 9:20-9:35, 11:15-11:25, 13:00-13:30
Utorok: 7:30-7:45, 13:00-13:30
Streda: 7:30-7:45, 9:20-9:35
Piatok: 9:20-9:35, 12:15-13:00
Žiaci ŠT1 na Expedícii Budatínskeho hradu
2. 10. 2019V posledný septembrový deň sa žiaci ŠT1 zúčastnili na Expedícii Budatínskeho hradu. Pracovníci Považského múzea v Žiline si pre žiakov pripravili mnohé stanovištia, kde si mohli vyskúšať svoje manuálne zručnosti a dozvedieť sa mnohé informácie, predovšetkým o tom, ako sa v minulosti žilo.
Žiaci si vyrábali vlastné mydlá, ktoré si potom zobrali aj domov, vytvarovali rôzne ozdoby z drôtu, stretli sa s hovorkyňou Považského múzea v Žiline, s ktorou si vyskúšali, aké je to tvoriť reportáž pre novinárov. Všetci žiaci zvládli aj vystúpiť po náročných točitých schodoch, a tak sa dostať do výšky 32 metrov nad zemou. Z veže Budatínskeho hradu si mohli pozrieť výhľad na okolitú krajinu. Na záver sme si s pani botaničkou pozreli park Budatínskeho hradu, ktorý je naozaj veľký a krásny. Žiaci hľadali stromových škriatkov a pri tom sa učili poznávať listnaté stromy, ktoré v parku rastú.
S novými informáciami, vlastnoručne vyrobenými mydlami a ozdobami z drôtu, ale predovšetkým s dobrým pocitom a radosťou, sme odchádzali z Budatínskeho hradu. Veríme, že sa tam ešte vrátime.
Ivana Gabrišová
2
Jesenný zber papiera
25. 9. 2019Aj v tomto školskom roku zbierame a odovzdávame papier.
Jesenný zber papiera bude na našej škole prebiehať
od 1.10. – 11.10.2019
Ráno: od 7.15 – 7.40
Poobede: od 13.15 – 15.30
Papier tvorí asi 20 % odpadu. Recyklácia čiastočne zmierňuje škodlivé dopady výroby papiera. Z vytriedeného „odpadového“ papiera sa v papierňach vyrobí nový, vďaka čomu sa nemusí zoťať toľko stromov a zníži sa množstvo odpadu. Vytriedením okolo 100 ton starého papiera a jeho použitím na výrobu nového sa zachráni cca 1 hektár 100 ročného lesa, ušetrí sa často až 70 % energie.
Dopredu chceme poďakovať všetkým tým, ktorí prinesú papier.
Do zberu treba nosiť papier pevne zviazaný. Kartóny a knihy treba viazať zvlášť. Igelitové tašky, kovové a plastové predmety sa do zberu nedávajú.
Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Recykl%C3%A1cia
Teší sa na Vás 8.A trieda
Daj si čas - naši žiaci opäť zvíťazili
23. 9. 2019V skorých ranných hodinách, keď mnohí ešte sladko spali, my- šiestaci už ráno pred 4.hodinou sme netrpezlivo čakali na príchod autobusu, ktorý nás mal zaviesť do Bratislavy na natáčanie relácie Daj si čas.
Cesta nám ubiehala pomerne rýchlo. Nikomu nebolo zle, niekto stihol dospať a poniektorí ani oko nezažmúrili a ústa nezavreli.
Do centra nášho hlavného mesta sme prišli s predstihom, nakoľko sme nevedeli, aká bude dopravná situácia a nechceli sme zmeškať. Pred vrátnicou nám ujo vrátnik povedal, že musíme počkať, kým si nás nepríde vyzdvihnúť niekto zodpovedný. Tak sme sa tam rozložili, posadali sme si na múrik, vlastne ho obstáli, lebo pani učiteľky nám povedali, že prechladneme. Naraňajkovali sme sa „ na stojáka“ a čakali sme ďalej. Keďže bol ujo vrátnik akýsi nesvoj, že mu tam zničíme vrátnicu a my sme pôsobili ako tlupa bezdomovcov, pani učiteľky sa išli s nami prejsť k neďalekej ZOO. Urobili sme si spoločné fotografiu pred tyrannosaurom rexom s našimi vlastnoručne vyrobenými plagátmi a pobrali sme sa späť k vrátnici. Niekto zodpovedný práve prišiel a doviedol nás do štúdia.
Tam si naša štvorica súťažiacich obliekla modré tričká. Keďže modrá je dobrá, pomysleli sme si, že je to dobré znamenie. Lujza Pálffyová, Radka Socháňová, Miško Očka a Tomáš Marček boli nami poverení, aby urobili všetko možné aj nemožné a doviedli nás do víťazného konca. My ostatní sme povzbudzovali. Našimi súpermi boli šiestaci z Palárikova. Premerali sme si ich rýchlo pohľadom a zhodnotili situáciu, že by sme to mohli dať. Trošku nás prekvapili v prvotných kolách. Boli šikovnejší, ako sme si mysleli, ale aj drzejší a trochu nepríjemní. Niektorí sa k nám nesprávali pekne, ale my sme to ustáli a nenechali sme sa vyviesť z miery ako niektorí naši športoví fanúšikovia na tribúnach. Po prvej prestávke sme prehrávali s výrazným náskokom súpera. Pani učiteľka Janíková nám však povedala, aby sme si predstavili, že osud ľudstva našej planéty, dobré meno Sučian a našej školy je v našich rukách, tak máme vydať zo seba všetko, prekonať sa, zabojovať a minimálne znížiť náskok.
Chcete vedieť ako to dopadlo? Nuž, karma je zdarma a nepekné správanie súpera sa im vrátilo v podobe prehry. Celý priebeh súťaže si budete môcť pozrieť asi v decembri na STV1.
Celí šťastní sme si to potom zamierili do Starého mesta . Videli sme zopár pamätihodností , ale najviac sme sa tešili na dobré jedlo. Potom sme popri nábreží Dunaja prešli na miesto, kde už na nás čakal autobus.
Ak si myslíte, že sme po ceste dospávali skoré prebudenie, tak sa mýlite. Mali sme toľko zážitkov, že sa to nedalo.
Pani učiteľky a ujo šofér boli riadne „ohučané“ z 32 detí plných nevyčerpateľnej energie.
Bol to však pekný , slnečný deň a my sme sa vracali domov ako víťazi. Výhru použijeme na ďalší výlet a už teraz sa tešíme, ako sa o rok do RTVS vrátime na ďalšie kolo súťaže.
Ďakujeme našim triednym, p. uč. Bartháusovej a Janíkovej, že to s nami prežili.
Vaši šiestaci
Oznam
26. 8. 2019Vedúca školskej jedálne pri Základnej škole v Sučanoch oznamuje záujemcom o stravovanie, že poukážky na zaplatenie obedov v školskom roku 2019/2020 bude vydávať od 27. do 30. 8. 2019, t. j. od pondelka do piatku od 7:30 do 15:00 hodiny.
Ako si vytlačiť potvrdenie o návšteve školy
22. 8. 2019Oznamujeme rodičom a zákonným zástupcom žiakov, že potvrdenie o návšteve školy si môžu vytlačiť zo stránky školy po prihlásení. Návod ako to urobiť je TU.
Môj sused Róm
10. 9. 20196. 9. 2019 nám prišli predstaviť svoj sociálny projekt pod týmto názvom jeho autori: Barborka Botošová a Marek Konček.
Cieľom projektu bolo priblížiť umeleckú tvár rómskej kultúry, jej korene a dejiny Rómov žiakom našej školy.
Barborka a Marek dnes žijú a pracujú v Bratislave, majú vysokoškolské vzdelanie, pôsobia aj ako pedagógovia a hrávajú vo viacerých hudobných zoskupeniach. Ich priateľstvo trvá už od čias štúdia na VŠMU v Bratislave.
Barbora Botošová je známym pojmom medzi muzikantami . Primáška, hrajúca podľa vzoru legendárnej Cinka Panny, je pokračovateľkou odkazu rodiny so silnými hudobnými koreňmi. Jej dedo, Ján Berky – Mrenica st. (Diabolské husle), otec Eugen Botoš (Violin Orchestra Bratislava). Obaja husľoví virtuózi, ktorých meno presahuje akékoľvek hudobné hranice. Brat Eugen, hudobný producent, skladateľ a klavirista svoje pôsobenie sústreďuje skôr na svetový trh ako domáci, kde zaujal projektom Finally. Barbora vedie viaceré hudobné zoskupenia, založila si vlastnú kapelu a sama si to všetko celé menežuje, tvorí repertoár, hudobný imidž a štýl. Hrá na husliach po dedkovi, ktoré zdedila ako tretie pokolenie. Daroval jej i ich, keď bola úspešne prijatá na konzervatórium. Ide o husle slovenského majstra Oswalda Willmanna.
Marek Konček pochádza z Vrútok, jeho rodičia z Martina. Má rómske korene a od malička bol jeho život spojený s hudbou. V roku 2017 sa stal víťazom Súťaže predníkov o cenu Rinalda Oláha. V súčasnosti účinkuje v predstavení Mária Terézia, ktoré sa hrá na doskách SND v Bratislave. V Martine sme ho mohli počuť hrať v divadelnej hre Les a Výkriky bez ozveny. V Poľsku skončil so svojou kapelou na 2. mieste známej súťaže Poľsko má talent. Medailón o Marekovi odvysielali aj v Rómskom magazíne na STV1.
Sme radi, že sú medzi nami aj takíto Rómovia, ktorí sa nehanbia sa za svoj pôvod, naopak, hrdo sa k nemu hlásia a informácie o svojej kultúre šíria ďalej medzi tých, ktorí o nej veľa nevedia a všetkých hádžu do jedného vreca. Vo svojom projekte nám predstavili dejiny Rómov, ich púť z Indie, kde bola ich pravlasť, opísali ich tradičné zamestnania, vysvetlili pojem cigáň a ukázali nám aj inú tvár, na ktorú sme u Rómov zvyknutí. Prednášku spestrili známymi hudobnými ukážkami vo vynikajúcom prevedení. Povedali nám aj o láske k hudbe, ktorá ich sprevádza celým životom. Pre mnohých sa stali inšpiráciou, že ak sa chce a človek má rád to, čo ho baví, môže svojou usilovnosťou pretvoriť svoje sny na skutočnosť.
Mimochodom, vedeli ste, že aj Charlie Chaplin a Elvis Presley mali rómske korene?
Mgr. Júlia Janíková
Literárne exkurzie
10. 7. 2019BANSKÁ BYSTRICA
Žiaci 6. ročníka navštívili literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici. Na malý okamih sa preniesli do čarovného sveta bábok. Mali možnosť stať sa bábkohercami prostredníctvom vodenia moderných bábok, ale aj bábok pamätajúcich si divadelné predstavenia z dávnej minulosti. Tiež sa mohli pokochať bohatou plejádou hudobných nástrojov z rôzneho časového obdobia, vidieť nevšedné detské zábavky neporovnateľné s hračkami detí dnešných čias.
ORAVA
Žiaci 7. ročníka absolvovali v máji literárnu exkurziu po stopách M. Kukučína, P. O. Hviezdoslava, navštívili tiež viac ako 300-ročný artikulárny kostolík v Leštinách, ktorý je zapísaný v UNESC-o, bol v ňom krstený P. O. Hviezdoslav a navštívil ho aj hudobný skladateľ L. van Beethoven.
LIPTOV
Žiaci 8. ročníka si obohatili vedomosti z oblasti literatúry a dejepisu vďaka návšteve múzea J. Kráľa, navštívili spolok Tatrín, vo Vrbici rodný dom súrodencov Márie a Martina Rázusovcov a nakoniec sme sa pokochali nádherným, takmer rozprávkovým výhľadom na Liptov z Hája, kde sa nachádza aj pomník padlým vojakom.
Pozri fotogalériu
Škola v prírode
27. 6. 2019V dňoch 10. - 14. 6. žiaci 3.A, 3.B a 4.A triedy opustili bránu školy, aby sa zúčastnili školy v prírode. Tento rok nové zážitky zbierali v krásnom okolí obce Oščadnica. Príjemné prostredie, počasie na jednotku a skvelí animátori z CK WACHUMBY sa postarali o výnimočné a nezabudnuteľné chvíle a zážitky. Slzy v očiach spôsobili len kiahne, ktoré niektorým deťom nedovolili nastúpiť do školy v prírode a iné zas poslali predčasne domov. V deň odchodu sme sa všetci lúčili pokrikom Unity Respect Wachumba. Veríme, že sa do školy v prírode opäť o rok vrátime a zažijeme v nej dobrodružstvá, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.
20
Pasovanie za kráľa a kráľovnú čitateľov
27. 6. 2019V piatok 21. 6. 2019 sa v našej školskej knižnici konalo zaujímavé podujatie. Zúčastnili sa ho žiaci 3. ročníka. Počas celého školského roka čítali rôzne zaujímavé knihy, o ktorých potom napísali stručné informácie, ktoré odovzdali pani učiteľkám. Tie zaujímal názov knihy, jej autor, čo sa deťom na knihe páčilo a dokonca aj počet strán. Žiaci ani netušili, že pani učiteľky si poctivo zapisovali počet prečítaných strán, aby ku koncu školského roka slávnostne vyhlásili kráľa a kráľovnú čitateľov. Oceňovanie žiakov prebiehalo v slávnostnom duchu za prítomnosti pani riaditeľky, pani zástupkyne a triednych pani učiteliek. Spoznali sme žiakov, ktorým knihy skutočne prirástli k srdcu, no zároveň sme zistili, že sú aj takí, ktorí za školský rok prečítali len jednu knižku. Veríme však, že viacerí si cestu ku knihám ešte nájdu. Po chvíľke napätia prešli pani učiteľky k vyhlasovaniu výsledkov. Z 3.A triedy sa kráľovnou čitateľov stala Nelly Bednárová s počtom 2174 prečítaných strán a kráľovstvo kníh ovládol Jakubko Bella s počtom 954 strán. Z 3.B triedy kraľovala knižkám Kristínka Buzinkayová, ktorej počet strán dosiahol číslo 2812, z chlapcov zas Adamko Bodnár a jeho 682 strán. Korunka kráľovnej tesne ušla Laurinke (1712) a Mirke Golierovej (1409), ktoré získali cenu superčitateliek. Vyhlásení žiaci boli slávnostne korunovaní. Domov si odnášali kráľovské koruny, šerpy, diplomy, knihy s venovaním a množstvo zážitkov, ktoré zažívali vo svete rozprávok. Veríme, že takáto akcia nebola našou poslednou a tešíme sa na ďalší ročník tejto čitateľskej výzvy.
15