V škole je opäť rušno. Pokračuje sa v rekonštrukčných prácach. Teraz sa robí vonkajšie zateplenie budovy a omietky.
Pokračujeme v rekonštrukcii budovy
19. 8. 2011
Pre rodičov
19. 8. 2011Ak si plánujete dni oddychu v školskom roku 2011/2012, pomôže vám kalendár, kde nájdete termíny školských prázdnin.
Čo potrebujú žiaci do školy
19. 8. 2011Ak pripravujete svoje dieťa na nový školský rok, iste sa vám bude hodiť zoznam pomôcok. Nájdete ho v menu Pomôcky do školy.
Ukončili sme školský rok
30. 6. 2011Aj napriek daždivému počasiu sme veselo ukončili školský rok, rozlúčili sme sa s deviatakmi, ocenili sme usilovných a šikovných žiakov. Všetci spokojne odišli na prázdniny.
Vernisáž Ruda Mórica
30. 6. 2011Pri príležitosti 90. nedožitého jubilea národného umelca Ruda Morica mestská knižnica Ruda Morica v Stupave a medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA usporiadali výstavu o PhDr. Rudovi Moricovi. Výstava sa zo stupavy premiestnila do priestorov našej školy - do rodiska tohto svetoznámeho spisovateľa.
Osvienčim 2011
30. 6. 2011Dňa 9.6. sme sa my, žiaci 9. a7. ročníka zúčastnili exkurzie v Koncentračnom tábore Osvienčim. Ráno o ôsmej hodine sme sa mali stretnúť pred školou, kde nás vyzdvihol autobus. Po ceste sme vzali aj našich spolužiakov z Krpelian. Cesta bola náročná a dlhá. Zastavili sme sa na slovensko – poľských hraniciach, kde sme si vymenili naše peniaze za poľské. Počas chvíľ strávených v autobuse, nás pani sprievodkyňa oboznamovala s históriou Poľska. Tábor bol rozdelený na dve časti. Už sme boli oboznámení na hodinách dejepisu s tým, čo sa tam v minulosti dialo, a preto sme vedeli, čo nás tam čaká. V prvej časti, nazvanej Brezinka, sme videli vagón, ktorý bol pôvodne určený na prevážanie dobytka , ale v tomto prípade ním Nemci privážali Židov, z celej Európy a Ázie, priamo do tábora. Medzi nimi sa nachádzalo veľké množstvo Slovákov. Hneď pri vystúpení z neho museli odovzdať všetky svoje veci, ktoré sa odkladali do tzv. Canady-skladu zozbieraných vecí.Nemci ich triedili a posielali do Nemecka. Ďalej sme postupovali k obytným miestam, pôvodne to boli stajne pre 16 koní, ale Nemci boli schopní tam natlačiť okolo 100-150 ľudí. Spávali na 3-poschodových posteliach , kde v jednej spali aj dvanásti. Neskôr sme sa presunuli do Auschwiczu 1,v ktorom boli oveľa priaznivejšie podmienky ako v Brezinke. Nachádzali sa tam murované baraky, ktoré Nemci maskovali rôznymi nápismi, ako chirurgia a iné. Chceli ukryť podlosti, páchané na týchto miestach. Keď sme tam prišli, všimli sme si precíznosť, akou to všetko stavali a zaznamenávali si každý krok ,čo je o Nemcoch známe. Hneď ako sme vošli dnu a videli sme všetky tie veci, medzi ktorými boli aj vlasy, topánky, rôzne protézy a detské vecičky, cítili sme veľký smútok za tých ,čo tam zahynuli ,aj napriek tomu, že sme ich nepoznali. Dokonca , keď sa pozeráte na všetky tváre na fotkách , ktoré viseli všade naokolo, chcete utiecť niekde preč, ďaleko odtiaľ. Dozvedeli sme sa, že Osvienčim, bol akousi dopravnou tepnou, čiže sa nachádzal v strede Európy. Pri vstupe do plynovej komory, nám prebehol mráz po chrbte. Keď sme si predstavili, že na tom mieste, kde sme stáli, zomrelo tisíce detí, žien a starých ľudí, bolo niečo príšerné. S pani sprievodkyňou sme išli po skupinkách. Každá dostala slúchadlá s prístrojom, kde sme si naladili našu frekvenciu, ostatné mali inú. Pamiatku si prišli uctiť ľudia, zo všetkých kútov sveta. Aj keď táto exkurzia nebola veľmi príjemná, ale sme radi , že sme mali možnos5, vidieť niečo takého.
Autor:Andrea Hlavatová 9. B
VÝZVA PRE RODIČOV
27. 6. 2011Výzva pre dospelých
Polícia SR v spolupráci so psychológmi z CPPPaP v Žilinskom kraji upozorňuje na riziká spojené s ukončením školského roka, kedy relatívne často dochádza k útekom detí z domu, prípadne pokusom o samovraždu mladých ľudí. Je potrebné všímať si zmeny v správaní dieťaťa a nebanalizovať ich problémy.
Signálom, že sa niečo v duši dieťaťa deje sú najmä:
- dieťa sa uzatvára do seba, uniká do svojho vnútorného sveta, odmieta komunikáciu s rodinou, kamarátmi, mení prostredia, je ľahostajné k svojmu zovňajšku,
- dieťa javí známky neistoty, smútku, sebaobviňovania, pocity menejcennosti, úvahy, že sklamal očakávania svojich blízkych,
- dieťa má narušený spánok, objavujú sa ranné nevoľnosti, často hľadá únik v chorobe;
- objaví sa zvýšená precitlivelosť, plačlivosť alebo podráždenosť až agresivita,
- dieťa chodí poza školu, klame, nevie sa sústrediť, je úzkostlivé,
- dieťa často stráca veci, z domu berie peniaze, chodí domov neupravené, návrat zo školy mu trvá dlhšie, zhoršujú sa výkony v škole, je bojazlivé, má strach,
- dieťa náhle končí so záľubami a koníčkami, mení svoju „partiu“,
- používa vety: nikto ma nemá rád, život nestojí za nič, nič nemá zmysel, som všetkým len na záťaž.
V prípade, že Vaše dieťa, resp. mladý človek z blízkeho okolia javí niektoré z uvedených symptómov, pokúste sa s ním porozprávať, povzbudiť ho v tom, že ste mu oporou, prípadne vyhľadať odbornú psychologickú pomoc. S otázkami sa môžete obrátiť na č.t. 116 111, emailom na krpzzaprevencia@minv.sk (polícia) alebo kpppza@gmail.com (psychológ).
V prípade, že máte doma školáka sú vety typu „So zlým vysvedčením sa doma radšej neukazuj !“ alebo „Ak bude zlé vysvedčenie dostaneš bitku !“ nevhodné a nebezpečné. Jednoznačne sa svojmu dieťaťu nevyhrážajte trestom za vysvedčenie.
Ak si mladý človek nevie rady, ešte to neznamená, že riešenie jeho problému neexistuje. Každý problém je potrebné riešiť. Rozprávajte sa so svojimi deťmi denne. Aj malý neriešený problém môže nadobudnúť v duši dieťaťa obrovské rozmery.
Moje dieťa má pre mňa väčšiu hodnotu,
ako známky na vysvedčení.
Útek z domu alebo skončenie života nie je riešenie.
VÝZVA PRE DETI
27. 6. 2011Výzva pre deti
Polícia SR v spolupráci so psychológmi z CPPPaP v Žilinskom kraji upozorňuje na riziká spojené s ukončením školského roka, kedy relatívne často dochádza k útekom detí z domu, prípadne pokusom o samovraždu mladých ľudí.
Prečo deti utekajú ?
- boja sa trestu za zlé vysvedčenie,
- na protest proti nespravodlivosti rodičov alebo vychovávateľov,
- túžia sa dostať z prostredia, v ktorom sú šikanované, týrané, zneužívané a zanedbávané,
- hľadajú dobrodružstvo, samostatnosť, túžia sa vymaniť spod kontroly dospelých.
Signálom, že sa niečo deje sú najmä :
- dieťa sa uzatvára do seba, uniká do svojho vnútorného sveta, odmieta komunikáciu s rodinou, kamarátmi, mení prostredia, je ľahostajné k svojmu zovňajšku,
- dieťa chodí poza školu, klame, nevie sa sústrediť,
- dieťa je smutné, obviňuje sa z neúspechu,
- dieťa náhle končí so záľubami a koníčkami, mení svoju „partiu“,
- dieťa sa môže sťažovať na aktuálne lekársky nepodložené ťažkosti (bolesti brucha, bolesti hlavy, úzkosť, poruchy spánku a pod.),
- dieťa často hovorí: nikto ma nemá rád, život nestojí za nič, nič nemá zmysel, som všetkým len na záťaž.
Riziká pri útekoch z domu :
- nedostatok skúseností a deti sa stávajú ľahkými obeťami páchateľov, vykorisťovania, zneužívania,
- nedostatok prostriedkov na prežitie ich vedie ku páchaniu trestnej činnosti a následným problémom v živote z trestnoprávnych dôsledkov ich konania,
- bezvýchodiskovosť situácie môže viesť dieťa niekedy až k samovražde.
V prípade, že Tvoj kamarát resp. mladý človek z blízkeho okolia javí niektoré z uvedených signálov, pokús sa s ním porozprávať, povzbudiť ho v tom, že problém sa dá riešiť. Povedz o tom aj niekomu z dospelých, komu dôveruješ. Poraď mu, že môže vyhľadať odbornú psychologickú pomoc. S otázkami sa môžete obrátiť na č.t. 116 111, emailom na krpzzaprevencia@minv.sk (polícia) alebo kpppza@gmail.com (psychológ).
Ak si nevieš rady, ešte to neznamená, že riešenie Tvojho problému neexistuje. Každý problém je potrebné riešiť.
Mám väčšiu hodnotu, ako známky na vysvedčení.
Útek z domu alebo skončenie života nie je riešenie.
Družba so základnými školami z Fulneku
22. 6. 2011Tak sa to podarilo!Túto vetu si mohli spoločne povedať- žiaci a učitelia z družobných škôl zo Sučian a z Fulneku. Naša Základná škola SNP v Sučanoch už veľa rokov udržiava družbu s dvomi základnými školami z tohto mesta.
Tohtoročné družobné stretnutie sa uskutočnilo v dňoch 17. a 18. júna 2011 a zúčastnilo sa ho 6 pedagógov a 39 žiakov z Fulneku, 7 pedagógov a 41 žiakov zo Sučian.
Po úvodných uvítaniach a ostýchavých zoznámeniach, sa žiaci zúčastnili zábavno – súťažného podujatia v priestoroch školy. Súťaže boli zamerané hlavne na spoznávanie slovensko – českých žiakov, ich národov, zamerali sa aj na slovensko – český slovník. Spoločnými silami v pomiešaných skupinách sa žiaci prebojovali všetkými súťažami a boli odmenení malými cenami. Na priebeh a skvelú zábavu dozerali učitelia zo všetkých troch škôl.Po výdatnom jedle sa celá skupina presunula do priestorov klubu dôchodcov na večernú opekačku. Krásnou bodkou za prvým dňom bola nočná OHŇOVÁ ŠOU, ktorá všetkých očarila.
Druhý deň pokračoval návštevou Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch v Martine, kde si všetci prezreli stále expozície i aktuálne výstavy. Keďže tam práve prebiehal aj festival Turčianske slávnosti folklóru, žiaci mali možnosť oboznámiť sa s týmto fenoménom naživo. Dobrému pocitu z tejto prehliadky prispela návšteva miestnej oravskej krčmy a možnosť zakúpenia si tradičných slovenských výrobkov v stánkoch.
Tešíme sa na ďalšiu návštevu vo Fulneku v dňoch 24. a 25. júna 2011.
Pedagogický zbor ZŠ v Sučanoch
Auto, ktoré sa mi páči
10. 6. 2011Hlasujte za kresby žiakov špeciálnej triedy Základnej školy Slovenského národného povstania v Sučanoch na www.benzin.sk. Aktuálne hlasovanie je na tému Auto, ktoré sa mi páči. Vaše hlasy čakajú výkresy žiakov: Denisa Cupanová, Mário Facuna, Diana Facunová, Jessica Facunová, Janka Facunová a Dominika Minárová. Hlasovať je možné opakovane do 14.06.2011. Ďakujeme.
5.A v lanovom centre
10. 6. 20112. júna 2011 sa trieda 5.A s p. učiteľkou Vimpeľovou a p. učiteľom Arvom rozhodli premerať svoje fyzické a psychické sily v lanovom centre v Turčianskych Tepliciach. Najprv sa poprechádzali v krásnom kúpešnom parku a ochutnali teplú minerálnu vodu, vyvierajúcu na voľnom priestranstve. Potom sa vydali na skúčku odvahy vo výške 8 - 10 metrov, samozrejme, bezpečne istené lanami, karabínkami a kladkou. Čakali ich rôzne prekážky, k toré väčšina žiakov zvládala bez problémov. Boli však aj takí, ktorí museli siahnuť na úplné dno svojich síl a popasovať sa s lanami. Veľký úspech mala na záver veľká hojdačka, a najmä lanovka. Bol to nevšedný zážitok pre každého jedného z nich.
Letné variácie
7. 6. 201131.5.2011 Už po tretíkrát strávili príjemný deň v CVČ Domino žiačky 3. ročníka. Zúčastnili sa netradičnej výtvarnej súťaže Letné variácie. Naše malé šikovnice vyrábali kvietky zo sisalového vlákna, venček pletený z papiera a nádherné usmievavé slniečko. To, že sú veľmi šikovné ocenila aj porota: Julianka Sajdáková, Vaneska Ondrejkovičová, Nikolka Ondáková získali 3. miesto a Mirka Dianovská s Terezkou Albertovou získali 1. miesto. Srdečne blahoželáme!
DEŇ DETÍ V PRAVEKU
6. 6. 2011Bojnice sú považované za najvzácnejšiu lokalitu sídla neandertálskeho pračloveka na území Slovenska, a tak sa 46 členná posádka žiakov 5.A, 5.B, 6.A a 6.B zo Základnej školy v Sučanoch rozhodla stráviť DEŇ DETÍ V PRAVEKU.
Žiaci vykročili po stopách neandertálskeho pračloveka. V Prepoštskej jaskyni videli, aké miesto si vybral pre svoj život a prečo mu toto miesto v studenom podnebí vyhovovalo, tiež sa dozvedeli, čím sa praveký lovec živil, aké lovil zvieratá, prečo používal kamenné, drevené a kostené nástroje, či poznali oheň, čo si obliekal i prečo začal používať prvé šamanské rituály.
Vedomosti, ktoré naši žiaci získali po potulkách pravekom, si neskôr overili. Boli rozdelení do menších skupiniek, ktorých úlohou bolo plniť viaceré disciplíny. V kvízoch museli rozpoznávať rastliny a živočíchy, taktiež ich čakalo niekoľko otázok týkajúcich sa tajomnej doby neandertálcov. Zvoleného spolužiaka zamaskovali za šamana a z pripravených rekvizít mu museli vyrobiť náhrdelník a zbraň. Na záver si šamani zatancovali tanec na odohnanie búrok a zlého počasia, tak sme si mohli povedať aj to, že počasie sa vydarilo. Musíme skonštatovať, že zaujímavou formou bola rozvíjaná kreativita žiakov, ktorí hravou formou získali mnoho nových vedomostí.
Keďže nám naši šamani vybavili pekné počasie, rozhodli sme sa spoznať v súčasnosti najväčšie suchozemské cicavce. Vy neviete ktoré? No predsa slony africké – ktoré sú pýchou Bojnickej ZOO. A tak sme DEŇ DETÍ strávili aj v ZOO, kde okrem rôznych druhov zvierat bolo pripravených množstvo atrakcií.
Literárna Orava
6. 6. 201131.05.0211 sa žiaci 7.A a 7.B triedy zúčastnili literárnej exkurzie , ktorej cieľom bolo oboznámiť ich so životom a tvorbou našich dvoch velikánov -M. Kukučína a P. O. Hviezdoslava. Našou cieľovou stanicou sa stal Oravský zámok.
Päť kilometrov od Dolného Kubína, v dolnooravskej obci Jasenová, stojí pamätný dom, v ktorom sa narodil významný predstaviteľ slovenského realizmu Martin Kukučín, vlastným menom Matej Bencúr. O jeho neobyčajne pestrom živote, bohatom na udalosti a životopisné zlomy, plné prekvapujúcich zvratov, sme sa dozvedeli od našej pani sprievodkyne. Mali sme možnosť prezrieť si rodný dom, ktorý je po rekonštrukcii i jeho malú expozíciu zachytávajúcu život tohto velikána.
Naša literárna prechádzka pokračovala v múzeu v Dolnom Kubíne, v ktorom sme si prezreli exponáty a stálu expozíciu venovanú P.O.Hviezdoslavovi.
Náš krásny slnečný deň sme ukončili prehliadkou Oravského zámku, ktorý už po stáročia drží stráž nad Oravou. Zaujímavosti z jeho histórie spestrili deťom živé sochy a herci. Mali sme tak možnosť zažiť atmosféru starých čias, porovnať život ľudí v minulosti a dnes .
Čo by nemal robiť vodič za volantom
30. 5. 2011Hlasujte za kresby žiakov 1.A triedy a žiakov špeciálnej triedy Základnej školy Slovenského národného povstania v Sučanoch na www.benzin.sk. Aktuálne hlasovanie je na tému Čo by nemal robiť vodič za volantom. Vaše hlasy čakajú výkresy žiakov: Denisa Cupanová, Mário Facuna, Diana Facunová, Jessica Facunová, Karin Hodasová, Maťko Čiljak, Maťko Marček a Kika Počalová. Hlasovať je možné opakovane do 04.06.2011. Držíme palce, aby ich výtvarné práce získali čo najviac hlasov. Ďakujeme.
Exkurzia Mlyňany a zubria obora
9. 6. 2011V ten istý deň ako starší žiaci, sa piataci a šiestaci zúčastnili prírodovednej exkurzie. Navštívili arborétum v Mlyňanoch a zubriu oboru.
Zubria obora sa nachádza na sever od obce Lovce, asi 10 kilometrov od Topoľčianok. Založená bola v roku 1958 za účelom záchrany zubrov, ktorým hrozilo vyhynutie. Zubry sú najväčšími európskymi cicavcami a v súčasnosti žijú len v chránených územiach. Najväčší jedinci dosahujú výšku 2 metre a dĺžku 3 metre s hmotnosťou okolo 1 500 kg.
Geologicko – fyzikálna exkurzia
9. 6. 2011Dňa 25.mája 2011 sa žiaci 8.a 9. ročníka zúčastnili geologicko – fyzikálnej exkurzie. V dopoludňajších hodinách navštívili Banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici, v ktorej vo „vodníckom oblečení sfárali“ do štôlne Bartolomej. Pomocou exponátov v bani sa vrátili do ďalekej i nedávnej minulosti. Potom sa z podzemia dostali až do neba. Teda len virtuálne a to v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Zažili zrod vesmíru a Slnečnej sústavy, hľadiac na nočnú oblohu rozoznávali viditeľné súhvezdia. Potom si nasadili 3D okuliare a oboznamovali sa bližšie s planétou Mars. Nakoniec si cez hvezdársky teleskop v kupole obzreli Slnko a jeho v súčasnej dobe jedinú škvrnu. Boli to jedinečné a nezabudnuteľné zážitky.
Výlet na Katovu skalu
30. 5. 201120. mája sa žiaci 3. ročníka zúčastnili turistickej vychádzky na Katovu skalu. Počasie im neprialo, ale nakoniec sa im predsa podarilo dosiahnuť cieľ. Odmenou za statočnosť im bol krásny pohľad na končiare Veľkej Fatry a kotlinu Turiec.