Keďže sa blížia sviatky jari a Veľká noc nám už klope na dvere, pani učiteľka Mgr. Ivana Remeňová pripravila pre svojich šikovných siedmakov zaujímavý program. Navrhla krátkodobý projekt „ Ako chutí Veľká noc v Turci“. Dôležitou úlohou bolo, nájsť si partnerskú školu. To sa jej podarilo vo veľmi krátkom čase. Tak sme začali spolupracovať s pani Mgr. Martinou Ježkovou a žiakmi 7.B triedy zo Základní školy Česká Třebová. Ale poďme k samotnému projektu. Hlavným cieľom projektu bolo, zoznámiť sa s kultúrou, tradíciami a zvyklosťami počas Veľkej noci na Slovensku a v Čechách.
Na našej škole sme si úlohy podelili takto:
Dievčatá upiekli dva veľkonočné koláče, pripravili aj recepty s postupom pečenia pre svoje české spolužiačky. Veľkonočný kvietok aj baranček sa im podaril a oba koláče chutili vynikajúco, čo skonštatovali aj naši chalani. Potom pani učiteľka podľa receptu z Čiech upiekla veľkonočné judáše, ktorými 7.B prekvapila počas jednej prestávky. Boli tiež veľmi dobre a zjedli sa ani nevieme ako.
FOTOALBUM – pečieme, VIDEO - pečieme
Úlohy pre chlapcov boli viac než jasné. Nazbierali vŕbové prúty, ktoré si namočili do vody, aby sa nelámali a boli ohybnejšie. Neskôr podľa inštrukcií pani učiteľky a dvoch spolužiakov plietli krásne korbáče, ktoré využili neskôr pri šibaní.
FOTOALBUM - pletieme, VIDEO - pletieme
Okrem už spomínaných aktivít, sme pre svojich spolužiakov z Čiech pripravili balíček prekvapení. Do krabice sme pribalili propagačné materiály o Slovensku, Sučanoch a našej škole, za ktoré ďakujeme pánovi starostovi Ing. Vladimírovi Plžikovi. Pani Gitke Hüberovej zas za krásne medovníčky. Ďalej sme tam vložili veľkonočný korbáč, krásne vajíčka a sliepočku z novinového papiera, našu fotku a želania na pohľadniciach. My už teraz vieme, že balík mal veľký úspech a žiaci z Českej Třebovej sa mu veľmi potešili a ako poďakovanie nám tiež poslali balík.
FOTOALBUM - posielame balík
Ďalšou aktivitou bolo zachytiť jarnú a veľkonočnú výzdobu fotoaparátom. Z fotografií sme následne vyrobili koláže, ktoré môžu poslúžiť ako veľkonočné pohľadnice.
FOTOALBUM – výzdoba školy
TOPKA celého projektu bola určite „Turčianska šibačka a oblievačka“ – moment, na ktorí sme sa asi najviac tešili. Chlapci si priniesli vedrá a korbáče. Dievčatá trénovali beh. Nakoniec sa dali predsa len obliať aj vyšibať, je to pre ich dobré zdravie a krásu. Video z oblievačky sa žiaľ nepodarilo nakrútiť, nakoľko nám kamera napísala – „Plná karta“ – to teda poteší :(
FOTOALBUM – šibačka a oblievačka
Celá táto akcia dopadla veľmi dobre. Naučili a vyskúšali sme si niečo nové, obohatili svoje vedomosti, zabavili sme sa a veľmi veľa sa smiali. Už sa tešíme na nové pripravované projekty.
Žiaci 7.B a pani učiteľka Mgr. Ivana Remeňová
POSTREHY ŽIAKOV zo 7.B
V rámci príprav na Veľkú noc naša trieda pečie koláče, pletie korbáče, pomáha pri výzdobe školy a na čo sa asi najviac tešíme - pripravujeme veľkonočnú oblievačku. Ale poďme od začiatku. Všetky dievčatá sme sa pobrali do kuchynky piecť koláče. Úlohy sme mali podelené, jedna rozbíjala vajíčka, ďalšia miešala bielka, iné pripravovali formu na pečenie. Prvým koláčom bol „Veľkonočný žĺtkový kvet“. Ten sa nám pekne vyklopil a na našich tvárach sa objavil veľký úsmev, hlavne po tom, ako nám pani učiteľka povedala, „ že sa nám podaril lepšie ako jej !“ Na tomto koláčiku sme si všetci pochutnali. Ako druhý koláč sme piekli veľkonočných barančekov, tých sme si nechali však ako desiatu na druhý deň. Spoločne sme si povedali, „že na dnes už bolo sladkého dosť!“
Pani učiteľka nám vymyslela vynikajúci program. Hneď ráno sme sa pobrali do kuchynky, prichystať veci na pečenie a začali sme piecť. Ako prvý na zozname bol orechový koláč v tvare kvetu so žĺtkovou polevou. Do tejto aktivity sa zapojili všetky dievčatá. Najprv bolo treba pripraviť cesto. Úlohy boli rozdelené a tak sa nik nenudil. Hotové cesto sa nalialo do formy a vložilo do rúry. Po dopečení sa koláč krásne vyklopil. Potreli sme ho žĺtkovou polevou a nechali stuhnúť. Neskôr sme podobným spôsobom urobili cesto na barančekov a aj tie sa nám podarili. Na poslednej hodine sme sa všetci zišli v kuchynke a pochutnali si na koláčoch. Pečenie sa nám podľa mňa veľmi podarilo. Pani učiteľka nás pochválila a bola na nás hrdá.
Pletenie korbáčov bolo super. Mnohí z nás to nevedeli, ale vysvetlili nám to spolužiaci a aj pani učiteľka. Od tej sme dostali jednoduchý návod a aj vďaka nemu sme to zvládli na jednotku. Po dnešnom dni už budem mať korbáč na každú Veľkú noc a to vlastnoručne upletený.
Na pletení korbáčov bola sranda. Museli nám pomáhať aj dievčatá, ale nakoniec všetko dobre dopadlo a uplietli sme niekoľko korbáčov. Naše dievčatá piekli koláče a stále sa smiali, bolo im veselo. Tešili sa na to čo upečú. Prvý upiekli veľkonočný kvet, ako druhý koláč upiekli barančekov. Oba chutili super.
Oblievanie dievčat na školskom dvore bolo bombové. Obliali sme ich tak, že z nich tiekla voda. Samozrejme, že najprv protestovali, ale vysvetli sme im, že je to pre ich zdravie a krásu. Zábavná bola aj šibačka, dievčatá sa nám rozpŕchli po celom školskom dvore. My sme ich však úspešne chytili. Pani učiteľka sa snažila celé toto divadlo natočiť. Neviem či na šťastie, alebo na nešťastie, práve keď sme mali dievčatá oblievať vodou, kamera napísala – „plná pamäť“. Ale akcia to bola skutočne dobrá. Už teraz sa teším na Veľkonočný pondelok, plánujem vyšibať a pooblievať všetky spolužiačky.
Dnes by sa v našej triede dalo krájať nadšenie a radosť. Nastal deň šibačky a oblievačky. Oblievať sme sa mali až na šiestej hodine. Musím však povedať, že deň nám ubehol ako voda. Keď však zazvonilo na šiestu hodiny, my baby sme sa začali trošku obávať. Akcia začala :). Hneď, ako sme prišli von, chalani nás začali naháňať. Keď sa im podarilo dohoniť nás (podarilo sa im to) vyšibali nás vyrobenými korbáčmi. Nakoniec zobrali vedrá s vodou a my baby sme začali panikáriť. Niektoré z nás vedro s vodou schytali hneď, niektoré ušli, ale chalani si ich našli. Po chvíli sme sa mokré a chalani vytešení premiestnilo do školy, aby sme sa prezliekli. Na záver len skonštatujem za všetky dievčatá, že to vôbec nebolelo a veľmi sme sa zabávali.