V skorých ranných hodinách sme sa stretli pred školou. Čakala nás exkurzia na Liptove.
Ako prvé sme navštívili Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. Začali sme prehliadkou mučiarne. Boli nám predstavené rôzne pomôcky a prístroje na mučenie ľudí v stredoveku a za čias Jánošíka. Už vtedy bol rozdiel , či ste bohatý alebo chudobný, čo sa zohľadňovalo aj pri výške trestov a spôsobov mučenia. Boli sme radi, že sme v tej dobe nežili. Mohli sme si vyskúšať, ako sa leží na dereši alebo, aký pocit má človek zatvorený v klade. Dalo sa to vydržať, lebo sme vedeli, že o pár minút budeme z toho vyslobodení a neskriví sa nám vlas na hlave. Prehliadka múzea pokračovala expozíciami súdnej siene a tematickej izby Janka Kráľa. V súdnej sieni sme si vyskúšali taláre a zahrali sa na sudcov tej doby. V izbe Janka Kráľa sme obdivovali nábytok a prepis listu samotným Jankom Kráľom, vyskúšali sme si sedenie v drevených laviciach, ktoré “drali“ naši predkovia.
Potom sme si prezreli námestie a pešiu zónu, občerstvili sme a pokračovali prehliadkou Rázusovie domu vo Vrbici. Martin Rázus a jeho o 17rokov mladšia sestra Mária tu strávili detstvo a mladosť vo veľmi skromných podmienkach, čo sa odrazilo aj na ich zdravotnom stave.
Pamätné a pietne miesto , kde odpočívajú osloboditelia Liptovského Mikuláša sme si pozreli v Lesoparku Háj-Nicovô. Okrem iného sme mali z tohto miesta prekrásny výhľad na Tatry a mesto Liptovský Mikuláš.
Poslednou zastávkou bol Evanjelický drevený artikulárny kostol sa nachádza v obci Svätý Kríž na strednom Liptove, v závere Krížskej doliny. Bol postavený majstrom Jozefom Langom v obci Paludza a po jej zatopení pri budovaní Liptovskej Mary bol premiestnený do obce Svätý Kríž. V súvislosti s výstavbou vodného diela bol rozobratý a zreštaurovaný a v pôvodnej podobe znovu postavený v katastri obce Svätý Kríž, na území starého Veľkopaludzského chotára, čím bola zachovaná autentičnosť pôvodného krajinného prostredia tejto vzácnej kultúrnej pamiatky. Presťahovanie začalo v roku 1974 a slávnostná posviacka zrekonštruovaného kostola bola 22.8.1982.
Kostol pochádza z roku 1729 a je to jedna z najväčších drevených stavieb na Slovensku, ale aj v rámci Strednej Európy. Budova má krížový pôdorys s dvojposchodovými emporami, dosadajúcimi na silné drevené stĺpy. Na strope a chóre sú rastlinné a figurálne maľby, na ktorých vidno odev ľudu, mešťanov a šľachticov zo 17. a 18. storočia. Kostol slúžil obyvateľstvu troch obcí. Artikulárne kostoly nemohli mať vežu so zvonom, pri ich výstavbe sa nemohlo použiť železo ani kameň a stavať sa mohli len mimo hraníc obcí. Drevená zvonica bola pristavaná ku kostolu až po vydaní tolerančného patentu Jozefa I. v roku 1781.
Poobdivovali sme krásu tvorivosti a vynaliezavosti našich predkov, urobili pár záberov na pamiatku, nasadli do autobusu a ponáhľali sa domov.
Počasie vyšlo na jednotku, nikto sa nezranil, videli sme niečo nové z nášho krásneho Slovenska a jeden pekný deň bol za nami. J. Janíková