• 4. ročník rok 2008

• Moricove Sučany

Dňa 20. mája 2008 sa tradične konalo v priestoroch ZŠ SNP v Sučanoch okresné kolo súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy s tematikou prírody. Tento rok sa konal už 4. ročník. Zúčastnilo sa ho 43 recitátorov z 9. škôl okresu.

Pani učiteľky a recitátorov privítala v prekrásnej Pamätnej izbe p. E. Lazišťana pani riaditeľka Mgr. Marta Lamošová. Po jej úvodných slovách, týkajúcich sa spomienky na našich dvoch rodákoch, vystúpila s vlastnou básňou napísanou pri tejto príležitosti žiačka 8. ročníka Dominika Dianovská. Nechala sa inšpirovať známou knihou pre deti Z poľovníckej kapsy, ktorú R. Moric napísal vďaka pútavým príbehom pána Bohdana Mullera, ktorý trávil svoj čas, ako vášnivý poľovník, v kysuckých horách.

Západ slnka nad Májovom

Prírodu mal rád ako vlastné srdce,

neobsedel chvíľu doma, kým vykúkalo slnce.

Bol ochrancom lesa, strážca srncov, laní,

ba aj divšiu zver mal ako na dlani.

Z poľovníckej kapsy príhody sypal,

v horárni za lesíkom dlhé roky býval.

S menom ujo Bohdan po Májove chodí,

verného psa Broka vždy so sebou vodí.

Západ slnka nad horami krásny pohľad urobil,

ujo Bohdan vedel to, preto sa aj pripravil.

Na verande večer sedel a z fajočky pufkal,

nevadí mu ani dáždik, čo po streche cupkal.

Písal o ňom Rudo Moric, rodák z našej dediny,
          ktorý uňho v lese strávil tie najkrajšie prázdniny.

A mohlo sa začať súťažiť a to v 3 kategóriách. Porotu tvorili pani učiteľky z jednotlivých škôl:p. Mgr.:Silvia Kováčiková, Jana Horníková, Želmíra Kovačičová, Elena Hulmanová, Anna Kyseľová a p. Lýdia Sobolová. Všetky skonštatovali, že práca poroty bola veľmi ťažká, pretože výkony recitátorov boli na vysokej úrovni. Napokon sa víťazmi stali:                 1. kategória próza:  1. Janka Mažgútová /ZŠ M. R. Štefánika/,  2. Alžbeta Motyková /ZŠ M. R. Štefánika/,  3. Valéria Fajnová /ZŠ Gorkého/ a Júlia Ozaniaková /ZŠ Turany/, poézia: 1. Natália Ďubašáková /ZŠ Turany/, 2. Andrea Maronová /ZŠ Turany/ a  3. Šimon Graňák /ZŠ A. Stodolu/ a Katarína Pyšná /ZŠ M. R. Štefánika/.  2. kategória: próza: 1. Monika Golierová /ZŠ Sučany/,  2. Martina Babušíková /ZŠ Gorkého/ a  3. Katarína Maťašová /ZŠ Sučany/,  poézia:  1. Barbora Dudová /Gymnázium Lettricha/,  2. Lucia Tarabová /ZŠ H. Zelinovej/ a  3. Patrícia Imrišková /ZŠ A. Stodolu/,  3. kategória: súťažilo sa iba v poézii –  1. Adam Hazucha /ZŠ H. Zelinovej/,  2. Zuzana Kovaľanová a  3. Dominika Dianovská  –  obidve zo ZŠ SNP v Sučanoch.

Pre všetkých prítomných bolo už tradične pripravené občerstvenie a pre víťazov pekné diplomy a krásne knihy. Víťazom blahoželáme a už teraz sa všetci tešíme na ďalšie stretnutie sviatku slova na ZŠ SNP v Sučanoch. Najviac nás potešilo konštatovanie pani učiteliek, že sa k nám vždy veľmi tešia, pretože ich vždy milo privítame a cítia sa tu veľmi príjemne nielen ony, ale aj ich žiaci.

Víťazi ročníka 2008