Pre rodičov budúcich prvákov - 4. časť
- 18.05.2020 08:37
- Správanie a rozvoj poznania
Milí rodičia budúcich prváčikov,
myslím, že je dôležité, venovať priestor aj téme správania sa a rozvoja poznania u malých školákov. Poznanie vhodných foriem správania pomáha pozitívne zapojiť detí do skupiny rovesníkov, ale aj budovať dobrý vzťah s dospelými, ktorí vstupujú do jeho nového, školského života.
Uznávam, že správanie detí je dnes citlivá téma. Je veľa pohľadov na výchovu, a teda aj na prejavy správania dieťaťa v rôznom spoločenskom prostredí. Aj od 6-ročného dieťaťa sa čaká zdvorilé a slušné správanie. Všetci sme radi v spoločnosti zdvorilých ľudí, ktorí vedia poďakovať, prejaviť ochotu, požiadať o prepáčenie, potešiť sa z darčeka... Budúci prváci by teda mali vedieť: aktívne poprosiť a poďakovať, vedieť, ako a prečo majú požiadať o odpustenie, zažiť, aby aj ich niekto požiadal o odpustenie, pozdraviť ľudí, aj vedieť sa s nimi rozlúčiť, vedieť nechať ľudí dohovoriť, ponúknuť pomoc. Mali by vedieť, že je dobré prejavovať iným ľuďom úctu a že sa im to môže vrátiť v tom, že iní prejavia úctu im, že ohľaduplnosť voči iným sa im vráti ohľaduplnosťou voči nim. Mali by zažiť nielen pocit, že ich niekto obdaruje, ale aj ten, že niekoho obdarujú ony a tiež poznať zásady spoločenského správania pri jedle.
Aj poznanie vecí, javov , či súvislostí okolitého sveta je dôležitou súčasťou dobrého štartu nového prváčika. Čo má vedieť a ako rozvíjať túto oblasť?
Predškoláci majú dobre narábať s pastelkou, správne ju držať, obkresliť jednoduchú predlohu, kresliť postavu so všetkými základnými znakmi.
Rozlíši farby, odlíši rovnaké obrazce od rôznych. Môžete rozstrihať pár jednoduchých obrázkov – ježko, štvorec, koník a dieťa by malo vedieť vytvoriť z jednotlivých častí znova celok. Vie zopakovať, vetu, či čísla, ktoré mu hovoríte. Počúvať rozprávky, skúsiť povedať, o čom príbeh bol. Vie určiť prvú hlásku v slove.
Pre zvládnutie matematiky je dobré rozumieť pojmom vpravo/vľavo, hore/dole, vpredu/vzadu, prvý/posledný. Dokáže zoradiť obrázky podľa postupnosti deja. Vie prakticky použiť porovnávanie – viac/ menej, radenie najmenší, najväčší a triedenie – čo do skupiny patrí, čo nie, napr. trojuholník, kruh
Želám vám veľa zábavy pri rozvíjaní poznania vašich ratolestí...
PhDr. Ľubica Beňadiková
školská psychologička ZŠ Sučany
Ak máte záujem pomôcť s riešením vášho konkrétneho problému, som vám k dispozícií na e-mailovej adrese: benadikova@zssucany.sk
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články