Novinky Online testovanie;ALF 2% dane Prihlásenie Suplovanie Informačný sprievodca Relácie školského rozhlasu ON LINE SÚŤAŽ - GEOGRAFIA
Navigácia
 • KONZULTAČNÉ RODIČOVSKÉ ZDRUŽENIE

  Vážení rodičia,

  pozývame Vás na posledné tohtoročné konzultačné rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční

  26. 5. 2015 (utorok) v čase od 13:30 do 17:00.

  Konzultácie budú venované hlavne prospechu, správaniu, dochádzka, ale aj výletom, exkurziám a iným záležitostiam.

  Tešíme sa na stretnutie s Vami.

 • ENVIRONMENTÁLNA VÝCHOVA

  V dňoch 18.-19. mája sa naši žiaci piateho ročníka vybrali po 2. krát do Blatnice, centra environmentálnej výchovy.

  Deň prvý - 5.A

  V krásne slnečné ráno sme sa vybrali autobusom do Blatnice. Boli sme plní očakávaní, lebo po minulej návšteve sme sa tešili, čo nové si pre nás páni učitelia pripravili. Prvá časť sa začala prezentáciou v power pointe, kde sme sa dozvedeli nové informácie o vodnom a lúčnom ekosystéme. Rozdelení do skupín sme zbierali bonusové body. V súťažení sme pokračovali aj vonku, kde sme počas prechádzky Gaderskou dolinou chytali “ryby“, odpovedali na súťažné otázky a zabehli malé preteky. Naše družstvá Svižné srnky, Rebeli a Superšestka sa snažili ako najlepšie vedeli, aby v súťaži obstáli čo najlepšie. Pri vyhodnotení sme blahoželali Superšestke ale odmenené boli všetky skupiny.

  Ďakujeme za príjemne strávený deň a tešíme sa už na zimné potulky Blatnickou prírodou v 6. ročníku.   FOTOALBUM 5. A

  Mgr. Jana Šmajdová a žiaci 5.A

 • MONŽVAŠ 2015 - TURANY

  Majstrovstvá okresu  najmladšieho žiactva v atletickom štvorboji sa uskutočnili 20. 5. 2015 a zúčastnili sa ho aj naši žiaci  3. a 4. ročníka. Chlapcov reprezentovali: Dušan Segeč, Michal Jašek, Andrej Fašánok a Lukáš Vojtek. Dievčatá nastúpili v zložení: Vanesa Kaněrová, Karin Vladárová, Katarína Kyselicová a Liliana Raffajová. Naši žiaci tentoraz nevystúpili na stupne víťazov ani v kategórii jednotlivcov, ani v družstvách, ale veľkú pochvalu si zaslúžia za bojovnosť a disciplinovanosť.

  Mgr. Mária Slouková

 • LITERÁRNA EXKURZIA - ČACHTICE, PODOLIE, BRADLO

  Polovica mája už každoročne patrí literárnym exkurziám. Tie tohtoročné odštartovali žiaci siedmeho ročníka, ku ktorým sa pridalo pár šiestakov. Cieľ bol jasný – spoznať literárne a historické pamiatky západného Slovenska. Čo všetko videli, to nám už priblížia samotní žiaci: Najskôr sme sa vybrali do dedinky Bzince pod Javorinou. Narodila sa a pôsobila tam známa spisovateľka Ľudmila Podjavorinská, o ktorej nám rozprával milý ujo. Vedeli ste napríklad, že mala sklenené oko, pre svoju chorobu nemohla vykonávať žiadne povolanie a nikdy sa nevydala ani nemala deti? Možno práve preto s takou láskou písala rozprávky cudzím deťom. Veď jej knižky Čin – Čin či Do školy pozná hádam každé malé dieťa. Zastavili sme sa aj na Čachtickom hrade, odkiaľ bol pekný výhľad. Videli sme spisovateľa Andreja Štiavnického, ktorý píše o Alžbete Bátoryovej. Išli sme sa pozrieť aj do dedinky Podolie, kde sme si obzreli zaujímavé miniatúry slovenských hradov, zámkov, kaštieľov i kostolov v Parku miniatúr. Modely boli vyrobené z betónu a dreva. Jeden takýto model postavia minimálne za rok. Poslednou zastávkou bolo mesto Brezová pod Bradlom, nad ktorým sa nachádzal mohyla Milana Rastislava Štefánika, ktorú navrhol architekt Dušan Jurkovič. Uprostred tejto mohyly je pochovaný M. R. Štefánik spolu s Talianmi, ktorí s ním zahynuli pri páde lietadla. Konečne sme si zblízka obhliadli mohylu, o ktorej sme sa toľko učili a mohli sme porovnať, či je naozaj taká, ako je zobrazená na obrázkoch. Väčšine z nás sa v skutočnosti zdala väčšia. Po namáhavom dni sme sa vybrali na dlhú cestu naspäť domov. Už teraz sa tešíme na ďalšie exkurzie.

  FOTOALBUM                              FOTOALBUM 1

  Pani učiteľka Palubjaková v spolupráci s Lukášom Červencom a žiakmi 7.A triedy 

 • ZÁKLADNÁ ŠKOLA SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO POVSTANIA OSLAVOVALA 40 ROKOV

  40 rokov. Vo vesmíre nepatrný zlomok, v histórii ľudstva zanedbateľné číslo, pri jednotlivcoch  vek, v ktorom sa stávajú zrelými, no stále sú plní života a elánu. Čo však znamená číslo 40 v existencii  školy? 40 rokov usilovnej práce učiteľov, tajomníčok, upratovačiek, školníkov, kuchárok, ale aj žiakov a rodičov. 40 rokov v živote školy, to sú viaceré generácie, ktoré škola obohatila o  veľa dobrého a užitočného.

  Aj Základná škola Slovenského národného povstania v Sučanoch tento školský rok oslavuje svoje jubileum. Práve 2. septembra 1974 prvýkrát otvorila svoje brány pre učeniachtivých  žiakov. Už deň predtým, 1. septembra 1974 sa konalo slávnostné otvorenie školy. Tento dátum bol vybratý preto, aby sa otvorenia mohli zúčastniť dôležití zástupcovia okresu, kraja, ale aj ministerstva školstva – v tomto období sa totiž konali aj celonárodné oslavy výročia Slovenského národného povstania. Preto škola dostala tento čestný názov – Základná deväťročná škola Slovenského národného povstania v Sučanoch. Aké to bolo nadšenie, keď mali žiaci konečne nové priestory, ktoré pre nich mohli byť útočiskom, ale aj miestom, kde sa stretávali s kamarátmi, zabávali sa, ale aj dozvedali nové veci a nadväzovali kontakty, ktoré stále pretrvávajú!  Fotoalbum – OTVORENIE ŠKOLY

  Odvtedy uplynulo už mnoho času, žiaci sa vystriedali, i učitelia sú už iní. No naša škola má stále čo ponúknuť. Žiaci aj učitelia vytvárajú ideálne podmienky na vyučovanie, popoludňajšie a mimoškolské aktivity, spoločne sa zúčastňujú súťaží, vystúpení, predstavení či výletov, na ktoré radi spomínajú.  Fotoalbum – NAŠA ŠKOLIČKA

  V jubilejnom roku zamestnanci školy vzdali svojej škole poctu  a spoločne so svojimi súčasnými, ale aj bývalými žiakmi pripravili veľmi zaujímavý program, ktorý predstavili verejnosti hneď dvakrát – v piatok 15. mája a v sobotu 16. mája 2015 v priestoroch Robotníckeho kultúrneho domu v Sučanoch. A bolo sa  na čo pozerať! Moderátori programu, súrodenci Grígerovci, postupne sprevádzali divákov jednotlivými číslami -  speváčky sestry Golierové si zaspievali so súčasnými žiakmi, najmenší žiaci zatancovali za sprievodu Podhradskej muziky. Hrajú v nej súrodenci Harielovci, bývalí žiaci školy. Už dospelá žiačka Zuzka Oravcová zarecitovala vlastnú báseň spred dvadsiatich rokov a zahanbiť sa nedali ani malí recitátori tiež s vlastnými básňami, venovanými škole. Dievčatá sa tešili na módnu prehliadku modelov bývalej žiačky školy módnej návrhárky Andrey Pojezdálovej. V nej sa prvýkrát predstavili v úlohe modeliek. Všetkých divákov očarila Danka Blahušiaková brušným tancom a spoločne s Lukášom Hanzelom aj úžasnou svetelnou laserovou šou. Gymnastické vystúpenie žiačky 9. ročníka Vanesy Schneiderovej vyrazilo mnohým divákom dych. Na záver programu všetci účinkujúci zaspievali hymnu školy, na gitare ich sprevádzal  tiež bývalý žiak Martin Vanko, ktorý je autorom hudby k hymne. Skvelé výkony boli odmeňované dlhým potleskom.  Fotoalbum – PRIPRAVUJEME SA NA VÝROČIE,   Fotoalbum – SLÁVNOSTNÁ AKADÉMIA

  Sobotňajšieho programu sa zúčastnili  súčasní a bývalí zamestnanci školy, predstavitelia obce, rodičia a ďalší pozvaní hostia. Na slávnostnej recepcii si mohli spoločne zaspomínať na časy minulé i nedávne, na všetky zážitky, úsmevné i zabudnuté príbehy. Každý bol s atmosférou spokojný, veď na milovanom mieste to ani inak nejde.  Fotoalbum – RECEPCIA

  Sme veľmi radi, že 40 rokov v prípade našej školy znamená mnoho učiteľov, učiteliek, ale aj žiakov, ktorí sa k nám neustále radi vracajú a sme presvedčení o tom, že Základnej škole Slovenského národného povstania v Sučanoch sa bude dariť aj naďalej. Prajeme jej, nech neustále vychováva čestných a zodpovedných ľudí, ktorí budú svoju školu prezentovať len v tom najlepšom svetle.

  Mgr. Marta Lamošová, Mgr. Petra Palubjaková

 • PRIJÍMACIE SKÚŠKY

  Pondelok 11. mája a štvrtok 14. mája boli pre nás, deviatakov, veľmi náročné a dôležité dni. Konali sa totiž prijímacie skúšky na stredné školy. Niektorí žiaci ich absolvovali aj skôr, pretože ich mali spojené s talentovými skúškami. Na väčšine škôl sa prvá písala slovenčina a po nej matematika. Bonusové body sa dávali žiakom za výborný prospech na základnej škole alebo za reprezentáciu školy na rôznych súťažiach. Ostatní sa museli spoliehať na svoje vlastné hlavy. Samozrejme, nervozita na skúškach hrá tiež svoju rolu. Žiaci písali zo všetkých síl, aby sa dostali na svoje vysnívané školy. Potom museli všetci trpezlivo čakať na výsledky. Niektorí sa radovali a niektorí stále dúfali. Na potešenie je, že väčšina žiakov bola prijatá. Rada od autorov: učte sa dopredu a deň pred skúškami relaxujte ;)

  Marián Vrabec, Dušan Plžik, žiaci 9.A

 • VYBÍJANÁ

  Vybíjaná je prípravná športová hra pre mladší školský vek. Úlohou každého družstva je vybiť súperových hráčov a uhýbať sa pred vybíjaním. S loptou sa hrá s obmedzeniami uvedenými v pravidlách.

  Dňa 18.5.2015 sme sa my mladšie žiačky zúčastnili okresného kola vo vybíjanej na MŠ a ZŠ Dolinského vo Vrútkach. Naše družstvo, tvorili dievčatá zo 6.A, 6.B a 7.B. Kapitánkou sa stala Miriam Dianovská. Jej pravá ruka bola Sofia Schneiderová. Najsilnejšie útočníčky družstva boli jednoznačne Natália Škutová, Simona Gärtnerová, Nicol Ondáková.  Ale ani bez dievčat Dominiky Jellušovej, Natálii Poloncovej, Zuzany Fúčelovej, Martiny Vojvodová, Margity Hüberovej, Jasmíny Benkovej-Rybárovej, Natálii Katrákovej, Júlii Stehlíkovej a Vanesky Bielenej, ktorá sa bohužiaľ mohla dostaviť len na prvé kolo, by sme isto nezískali toto skvelé umiestnenie.

  Všetky sme sa veľmi snažili. Aj napriek tomu, že v niektorých chvíľach to nevyzeralo veľmi "ružovo", vybojovali sme v okresnom kole krásne 1. miesto, z ktorého postupujeme do krajského kola. To sa uskutoční dňa 28.5.2015 v Žiline. Takže v tento deň nám všetci môžu silno držať palce.

  Dnešné naše pôsobenie zdokumentovala aj TV Turiec, kde poskytla krátky rozhovor kapitánka družstva (tento rozhovor sa bude vysielať v stredu, tj. 20.5.2015). No a keďže sme všetky aj veľké fanúšičky hokeja, naša hymna je MACEJKO! :-)

  FOTOALBUM

  Miriam Dianovská, žiačka 7.B

   

 • ŠPORTOVÝ DEŇ UČITEĽOV, RODIČOV A ŽIAKOV 9. ROČNÍKA

  22. mája 2015 o 16.00 hod. v priestoroch veľkej a malej telocvične ZŠ Sučany sa uskutoční športový deň.

  Súťažiť sa bude vo volejbale, florbale, futbale a bedmintone (budú aj iné zaujímavosti). Súťažiť budú navzájom vo všetkých športoch rodičia - žiaci, žiaci - učitelia a učitelia - rodičia. 

  Tešíme sa na spoločné zápolenie. Bližšie informácie získate u pani učiteľky Vrabcovej.

  Mgr. Adriana Vrabcová

 • VÝLET NA MARTINSKÉ HOLE

  Jeden slnečný májový deň sme boli zo školy na výlete na Martinských holiach. Bolo to nádherné. Všetko sa mi páčilo, no najviac sa mi páčilo sfarbenie stromov. Náš cieľ bol vystúpiť na chatu. Prvá prestávka bola pri dele. Delo bolo veľké a celé čierne.  Tesne pred chatou sme sa začali guľovať so zvyškami snehu. Pani učiteľky povedali, že máme hľadať teplomer na strome a zistili sme, že je len osem stupňov. Chata bola celá drevená. Našli sme si pri nej dobré miesto, kde sme sa najedli a oddýchli si. Potom nás čakal zostup. Dolu kopcom sa nám išlo ľahšie než hore kopcom. Pod hoľami nás čakal autobus, ktorý nás odviezol do Martina. Pani učiteľky nám povedali, že spoj do Sučian nám pôjde až za hodinu. Čakanie sme si skrátili šantením na preliezačkách. Keď sme sa vyšantili, prišiel autobus a odviezol nás do Sučian. Potom sme sa všetci rozišli domov. Aj napriek tomu, že som na druhý deň mala celkom svalovicu, sa mi na výlete veľmi páčilo.

  FOTOALBUM                       

  Karin Vladárová, žiačka 4. B

 • ENVIRONMENTÁLNA VÝCHOVA 4. B

  My žiaci 4.B triedy sme boli dňa 12.5. na enviromentálnej výchove v Turčianskej Štiavničke. Keď sme tam prišli , rozprávali sme sa s ujom Paľom o prírode, najmä o vode. Potom sme sa išli prejsť do prírody  na Teplické serpentíny s dvoma psami Bartom a Macom a našli sme prameň čistej vody, ktorý zásobuje aj obec Sučany.  Chvíľu sme si dali pauzu a najedli sme sa, pobehali  po lúkach a vrátili sa do školy. Tu sme pozorovali mnohé zvieratká –pytona, leguána, korytnačky...  Každý si pobyt v prírode užil a dúfame, že tam pôjdeme zas. 

  FOTOALBUM

  Žiaci 4.B

 • OSLAVY 40. VÝROČIA VYUČOVANIA V NAŠEJ ŠKOLE

  Slávnostná akadémia

  pre pozvaných hostí, rodičov a obyvateľov obce bude 16. 5. 2015 o 15:00 

  v Robotníckom kultúrnom dome v Sučanoch.

 • OSLAVY 40. VÝROČIA VYUČOVANIA V NAŠEJ ŠKOLE

  Slávnostná akadémia

  pre žiakov školy bude 15. 5. 2015 o 16:30

  v Robotníckom kultúrnom dome v Sučanoch.

 • MAJSTROVSTVÁ ŠKOLY V ATLETICKOM ŠTVORBOJI

  V máji už tradične sa uskutočňujú Majstrovstvá okresu v atletickom štvorboji najmladšieho žiactva,  ktorých sa zúčastňujú aj žiaci našej školy. Týmto pretekom však predchádzajú školské "výberové" preteky. Tak tomu bolo aj tentoraz, žiaci absolvovali beh na 50m a 400m, skok do diaľky a hod loptičkou. 

  Tu sú výsledky:    

  Chlapci:                 Dievčatá:
  1. ​Tkáč Ján
  2. Segeč Dušan
  3. Vojtek Lukáš
  4. Jašek Michal
  5. Barbuš Samuel

       Dančo Michal

  1. Plevka Šimon

  Piško Maroš

  1. ​Kaněrová Vanesa
  2. Vladárová Karin
  3. Kyselicová Katarína
  4. Raffajová Liliana
  5. Staňová Terézia
  6. Janíková Lauretta
  7. Hüberová Júlia
  8. Farkašová Viktória
  9. Sokolová Rebeka

   

  Mgr. Mária Slouková

 • SLÁVIK SLOVENSKA 2015

  Naša škola sa počas školského roka zapája do niekoľkých pravidelných súťaží. Je tu máj – mesiac lásky, a tak neodmysliteľnou súčasťou tohto mesiaca je aj súťaž v speve slovenských ľudových piesní – Slávik Slovenska. Koná sa v priestoroch ZUŠ Martin. V tomto, už 25. ročníku, sme mali (myslím si, že po prvýkrát) šikovné speváčky v zastúpení vo všetkých 3 kategóriách. Aj napriek nízkemu počtu súťažiacich spevákov – spolu ich bolo 9, bola úroveň speváckych výkonov na veľmi dobrej úrovni.

  A ako sme sa umiestnili?

  V 1. kategórii sa na 3. mieste  umiestnila žiačka 2. A triedy Klárka Matulová, v 2. kategórii skončila na krásnom 2. mieste Vaneska Kaněrová – jej spevácke precítenie bolo zvlášť vyzdvihnuté predsedníčkou poroty Mgr. D. Čerpákovou  a v 3. kategórii druhá skončila už skúsená speváčka z 9. A triedy Kristínka Sušienková, ktorá súťažila poslednýkrát, nakoľko pokračuje v štúdiu na strednej škole.

  K tomuto krásnemu umiestneniu všetkým speváčkam blahoželám. 

  Mgr. Jarmila Hanáková

 • MATEMATIKA TROCHU INAK

  Žiaci 8.A triedy mali možnosť vidieť, že matematika môže byť aj iná, zábavnejšia a hravá. Presvedčili sa o tom, keď sa učili Ludolfovo číslo. Toto číslo je konštanta a má nekonečne veľa desatinných miest. Dobrovoľnou úlohou ôsmakov bolo naučiť sa naspamäť čo najviac desatinných miest. Túto úlohu zvládli iba 3 žiaci. A takto to dopadlo:

  1. miesto:  Dominik Vrabec – 84 desatinných miest

  2. miesto: Lucia Stuchlíková – 54 desatinných miest

  3. miesto: Martin Kuffner – 28 desatinných miest

  Dominik sa naučil: 3,14159265358979323846264338327950288419716939937510582097494459230781640628620

  8998628. Žiaci sú šikovní.          

   Mgr. Mária Petrikovičová

 • POSTAVME SI MÁJ

  "Tradícia, ktorú možno mladšie ročníky poriadne nepoznajú, no vo viacerých slovenských obciach je stále živým každoročným zvykom. A tento rok stojí máj aj u nás v škole."

  Ešte len nedávno doznelo výskanie vyoblievaných a vyšibaných dievčat na Veľkú noc a už je tu máj.

  Máj – mesiac lásky.

  Tento mesiac patrí predovšetkým zaľúbeným. Májové slávnosti sú plné tradičných zvykov. A aj my sa snažíme zaviesť na škole novú tradíciou „Stavanie mája.“ Šikovné dievčatá ho prekrásne vyzdobili aj vašimi stužkami a chlapci s hasičmi nám ukázali, že majú ten správny fortieľ. Sučianskym hasičom ĎAKUJEME, že nám pripravili tento krásny máj, vykopali jamu a zabezpečili jeho postavenie.

  Čo vlastne stavanie mája znamená?

  Samotný máj je mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový, ktorý mal symbolický význam. Bol výrazom prírodného mýtu v boji zimy s jarou alebo smrti so životom. V minulosti máje stavali pred hospodárske budovy na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. V Slovanskej kultúre sa máje stavali z dôvodu hojnosti, dostatku plodov a krmiva. Odtiaľ bol už len malý krôčik k významu, ktorý sa skloňuje najčastejšie aj v dnešnej dobe. Spoločné máje symbolizujú zdravie a vitalitu všetkých dievčat. Máj pred konkrétnym domom sa zas staval dievčaťu súcemu na vydaj. Spoločným znakom bolo prekrásne zdobenie najmä pestrými stužkami a farebnými papiermi.

  A na Slovensku?

  Na Slovensku sa májové tradície líšia od regiónu k regiónu. Čo sa týka stavania májov, na Orave je typickým zvykom darovanie hrablí dievčaťu, o ktoré má chlapec záujem. Ak dievča hrable príjme, je to znak, že záujem je obojstranný. Na Liptove zase chlapci sadia máje na Turice. Ak sa dievčaťu máj páčil, poslala chlapcovi pierko z rozmarínu, alebo iných kvetov. Súhlasom chlapcových rodičov bola stuha do vlasov. V Štrbe chlapci sadili dievčatám pod okná červený smrek, avšak tým  hrdým skôr brezy alebo osiky. Za sadenie májov si chlapci od dievčat vyslúžili košele či šatky. Vo Východnej si túto tradíciu pripomínajú pravidelne každý rok. Chlapci stavajú dievčatám máje, chodia v krojoch po dedine a spievajú.

  A u nás?

  Tento máj je pre všetky dievčatá našej školy. Symbolizuje ich krásu, zdravie a vitalitu. Veríme, že im vyčaruje krásny úsmev a bude ich tešiť celý mesiac.

  V tejto tradícii plánujeme pokračovať aj v ďalších rokoch. Aj vďaka pani učiteľke Ivane Remeňovej, 7.B triede, pani učiteľke Júlii Janíkovej, žiakom z prvého stupňa, pani riaditeľke a pani zástupkyniam, pani učiteľke Jarmile Hanákovej, tiež ostatným kolegom a hlavne sučianskym hasičom sa „Stavanie mája“ stretlo s veľkým úspechom.

  Ešte raz všetkým VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM

  Mgr. Ivana Remeňová

   

 • ZAČÍNAME S TURISTIKOU - Malinô Brdo, Vlkolínec

  Obec Vlkolínec je typicky vrchárskou dedinou a nachádza sa v pohorí Veľká Fatra pod vrchom Sidorovo v nadmorskej výške 718 m. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1376, keď sa spomína ako ulica mesta Ružomberok. V roku 1625 mala 9 domov a roku 1828 51 domov. Počas 2. svetovej vojny v roku 1944 bola časť obce vypálená v rámci represálií nemeckých vojsk proti partizánom.

  Od roku 1977 bola vyhlásená pamiatkovou rezerváciou a od roku 1993 je zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Dôvodom vyhlásenia je, že v obci sa zachoval unikátny súbor 45 pôvodných, takmer nezmenených sedliackych domčekov s kamennými soklami, hlinou vymazanými stenami, so strechami pokrytými šindľom.

  Prvého mája  2015 sme obec Vlkolínec navštívili aj my.

  Viac nájdete vo FOTOALBUME.

  Mgr. Ivana Remeňová

 • ZÁŽITKOVÉ UČENIE V HLAVNOM MESTE

  Na 28. apríla 2015 už po niekoľkýkrát triedne pani učiteľky Mária Petrikovičová a Ivana Remeňová pripravili pre nás, žiakov 9.B a 7.B, zábavno-vzdelávaciu exkurziu do Bratislavy. Tohto dňa sme sa nevedeli dočkať a teraz už môžem napísať za všetkých že to stálo za to. Deň sa nám začal o 6.00 hod., kedy sme sa stretli pri škole a spoločne sa presunuli na osobný vlak. Vo Vrútkach sme prestúpili do rýchliku, kde sme strávili prvé krásne tri hodiny. Rozprávali sme sa, pozerali okolitú prírodu, pamiatky, využívali wifi a veľa sme sa smiali.

  Po vystúpení na hlavnej stanici v Bratislave sme sa vybrali do policajného múzea. Keďže väčšina z nás bola v Bratislave po prvý raz, cestu sme hľadali troška dlhšie, ale fakt len trošku. Policajné múzeum sme nakoniec našli. Dozvedeli sme sa, že je jediné svojho druhu na území Slovenska. Zameriava na dokumentáciu vzniku, vývoja a činnosti bezpečnostných a policajných orgánov na území Slovenska. Našou ďalšou zástavkou bol Grasalkovičov alebo Prezidentský palác, kde sme videli aj výmenu stráží. Naše ďalšie kroky viedli do starého mesta. Prešli sme popod Michalskú bránu, odfotili sme sa aj s „bratislavskými atrakciami“  - Čumilom, Napoleonovým vojakom či Schöne Nácim. Okolo Slovenského národného divadla a viacerých ambasád sme sa dostali k Dunaju, kde sme mohli obdivovať viacero bratislavských mostov. Pokračovala prechádzka k obchodnému domu Europea. Dostali sme aj jednu úlohu:  ... nájsť a odfotiť sa so známou osobnosťou. Trom siedmačkám sa to podarilo. Ich úlovkom bol „Peter Marcin“. Vo vlaku cestou späť ich čakala sladká odmena.

  Napriek tomu, že na tento deň hlásili škaredé počasie, menšia prehánka nás zastihla až na ceste späť. Všetci sme sa zhodli, že práve cesta domov vo vlaku bola asi najlepším bodom programu. Začalo to meškaním vlaku, ktoré sa pomaly stupňovalo. Pokračovalo to tým, že po nastúpení nastal chaos ohľadom miesteniek, pani učiteľky to však vyriešili. Potom sme si cestu užívali, spoznali sme niekoľko nových ľudí, rozprávali sme sa, smiali ... bolo veselo. Nevieme, či aj ľuďom okolo, ale viacerí sa na nás usmievali. Asi po hodine cestovania začali pani učiteľky vybavovať, aby na nás počkal vo Vrútkach prípoj do Sučian. Asi našli to správne telefónne číslo a aj toho správneho sprievodcu, alebo sa stalo niečo, čo nikto nečakal. Vybavili nám, aby rýchlik mimoriadne zastal v Sučanoch. Naše pani učiteľky asi dokážu nemožné. Ďakujeme im za super exkurziu.

  FOTOALBUM 

  Vanesa Schneiderová, žiačka 9.B

 • JARNÝ ZBER PAPIERA

  Jarný zber papiera

  Koná sa od 13. 4. 2015 do 7. mája 2015.

  Papier môžete nosiť ráno pred vyučovaním od 7:00 do 7:30, cez veľkú prestávku od 9:20 do 9:35 a po vyučovaní od 13:00 do 15:30. 

  Mgr. Katarína Hlavatá a 8.B trieda

 • 11. ROČNÍK SÚŤAŽE – MORICOVE SUČANY

  Súťaž je venovaná nášmu rodákovi R. Moricovi.

  Keďže mal nesmierne rád prírodu, recitujú sa ukážky s touto tematikou. Ako to na súťaži prebiehalo, a aj výsledky sa dozviete už čoskoro.

  FOTOALBUM 

  Mgr. Jarmila Hanáková

strana: